Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Human IL-10 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD62P (P-Selectin); Flex Set, Bead D7
Bead-based immunoassay capable of measuring human soluble CD62P (P-Selectin) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-11; Flex Set, Bead D5
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-11 (IL-11) in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Mouse IL-5 ELISpot Development Module
Sufficient for at least five 96-well plates
BD BV480 Mouse Anti-NHP CD45
D058-1283 is a CD45 monoclonal antibody specific for non-human primate leucocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-NHP CD45 antibody reacts with baboon, Rhesus and Cynomolgus Macaque leucocytes in a similar pattern to CD45 binding to leukocyte common antigen (LCA) on human cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-NHP CD45 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD BV480 Mouse Anti-Human CD123
IL-3Rα is expressed on a subset of peripheral blood dendritic cells, myeloid precursors, basophils, mast cells, macrophages, and megakaryocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD123 is the 70 kDa IL-3 receptor α chain (IL-3Rα) that associates with the 120-140 kDa β subunit (CD131/Common β-chain/βc) to form the functional IL-3 receptor complex.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD123 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Basic FGF; Flex Set, Bead C5
For detecting human Fibroblast Growth Factor in serum, plasma, and cell culture samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD45RA
CD45RA is expressed on approximately 40-50% of peripheral CD4+ T cells, 50% of peripheral CD8+ T cells and on a portion of B cells and monocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD45RA antigen is expressed by naive and activated T cells. CD45RA-specific antibodies are useful for the study of the suppressor/inducer subpopulation of CD4+ lymphocytes.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD45RA |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Rat IL-4; Flex Set, Bead B9
For detecting rat interleukins in serum and cell culture samples
Molecular Probes™ Human Neural Stem Cell Immunocytochemistry Kit
Human Neural Stem Cell Immunocytochemistry Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse Mesenchymal Stem Cell Marker Antibody Panel
For the verification of mesenchymal stem/stromal cell identity by flow cytometry
R&D Systems™ Porcine IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Porcine IFN-gamma Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Porcine IFN-gamma Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IFN-gamma |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Porcine IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole cells |
| For Use With (Application) | Detection of cytokine secreting cells, quantitative sandwich ELISA |
| Cross Reactivity | Pig |
BD BV480 Rat Anti-Mouse CD117
Widespread expression of CD117 in hematopoietic precursors is consistent with participation of c-Kit and its ligand in regulation of several hematopoietic lineages. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse CD117 is also involved in the regulation of some events during the development of T lymphocytes. CD117 is also expressed by mast cells and by dendritic cells found in the periarteriolar lymphocytoc sheaths (T-cell areas) of splenic white pulp.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse CD117 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IP-10; Flex Set, Bead B5
Bead-based immunoassay capable of measuring human interferon-Glc gamma-induced protein-10 (IP-10), also known as CXCL10, in serum, plasma, and cell culture supernatant samples